Nyáron a meleg miatt a fülben található verejték- és faggyúmirigyek intenzívebben dolgoznak, több fülzsír termelődik, mely ha valamilyen oknál fogva nem képes kiürülni a fülből, akkor fülzsírdugót képezve halláscsökkenést, fülfájást, fülzúgást okozhat. Előfordulhat, hogy a betegnél a fülzsírdugó önmagában még nem okoz semmilyen panaszt, de egy fürdőzéssel töltött  nap után észrevehető, hogy a víz nem akar távozni a fülből. Ilyenkor a felgyülemlett fülzsír a bejutott víztől megduzzad, így kitölti a hallójáratot, ezáltal halláscsökkenést, feszítő érzést okoz.

A víz-otitist, vagy ismertebb nevén a víz-okozta fülgyulladást különböző baktériumok okozzák, melyek bejutnak a víz áztatta hámrétegbe. Ezt úszófülnek is nevezik. Erős fájdalommal jár, általában az éjszakai alvást is megnehezíti. Sok esetben a fül környéke is igen érzékennyé válik, fülfolyás, halláscsökkenés, hőemelkedés, láz is jelentkezhet. Erre betegségre különösen fogékonyak a szárazabb bőrű emberek, mivel náluk kevesebb faggyú, sír termelődik a bőrfelszínen ezáltal a fülben is és így nekik kevesebb fülzsír található a fülükben, mely megvédené őket a baktériumoktól. Szerencsére általában megelőzhető vagy kezelhető fülcsepp használatával.

A fülbe jutott víztől úgy szabadulhatunk meg a legegyszerűbben, ha a fejünket először hátra 

majd az érintett oldal felé hajtva próbáljuk a vizet kicsorgatni, esetleg a másik oldalon a fejünket óvatosan ütögethetjük a tenyerünkkel. Ha ez nem válik be, akkor az érintett fülre nyomjuk a tenyerünket, a fejet enyhén oldalra billentve, majd egy hirtelen mozdulattal vegyük el a kezünket. Ilyenkor a nyomás és a gravitáció együtt segíthet megoldani a problémát.

Házi praktikákat nem nagyon érdemes kipróbálni, minden esetben érdemes szakember véleményét kikérni.

 

Megelőzésre a swim seal fülcseppet ajánlja, amely fürdőzés előtt becseppentve két óránként újra alkalmazva megelőzi a víz fülben rekedését. Teafa olaj tartalma ha már kialakult gyulladás van is segít enyhíteni a tüneteket. Ezen kívül kifejezett úszáshoz tervezett füldugók is a prevenció fontos elemei. 



Ha már kialakultak a fülgyulladás tünetei, akkor mindenképpen érdemes orvoshoz fordulni, de a köztes időben, amíg eljutunk orvoshoz vannak a patikában vény nélkül kapható tünet enyhítésre szolgálófülcseppek.