Tanácsok kisgyermekes szülőknek a nyári melegre

 

A nyári hőségben minden kisgyerek fokozott odafigyelést igényel.

Védjük gyermekünk bőrét

A csecsemőket fél éves korukig ne tegyük ki közvetlen napfénynek. 10 és 16 óra között ne tartózkodjunk a nagyobbakkal sem a napon, csak abban az esetben menjünk a szabadba, ha nagyon szükséges. Fontos, ha mégis kimozdulunk, akkor vigyünk magunkkal kis sapkát, UV-szűrős napszemüveget, és minden alkalommal használjunk fényvédő készítményt, amely 50+ faktorszámú. Két óránként és strandolás után kenjük újra. 

A napszúrás veszélye is nagy lehet a kisgyerekekre nézve, ha a tűző napon tartózkodnak. A napszúrás jellegzetes tünetei: fejfájás, levertség, hőemelkedés, émelygés, hányinger és szomjúság. Fontos, hogy a beteg minél hamarabb hűvös, árnyékos helyre kerüljön. Tarkójára helyezzünk vizes borogatást, apró kortyokban fogyasszon vizet. Ha a tünetek nem javulnak és hányás áll fenn mindenképp orvoshoz kell fordulni.

Öltöztessük szellősen

A fényvédelem mellett oda kell figyelni a csecsemők és kisgyermekek öltöztetésére is. A kisbabák verejtékmirigyeinek kivezető csöve nem működik még tökéletesen, hajlamosabb az elzáródásra, ennek következtében melegkiütés alakulhat ki. A melegkiütés apró, piros pöttyök formájában jelenik meg a baba bőrén, leggyakrabban az arcon, tarkón, nyakon és popsin jelentkezik. Mit lehet tenni a melegkiütés ellen? Öltöztessük szellősen a babát, vegyük ki gyakrabban a hordozóból, azonban ha kialakult a probléma mosdassuk le tiszta vízzel, majd töröljük szárazra. Meg kell várni, amíg a melegkiütés magától elmúlik, egyéb kezelést nem igényel.

Védjük a kiszáradás ellen

A nagy melegben a legfontosabb a folyadékpótlás, a meleg ellen szervezetünk párologtatással védekezik, és ez nem működik jól, ha nem fogyaszt gyermekünk elegendő folyadékot, kiszáradáshoz is vezethet. A kiszáradás tünetei: fáradékonyság, fejfájás, szédülés, szapora szívverés, hányinger, hányás, szomjúság, fehér lepedékes nyelv, eszméletvesztés. A kiszáradás megelőzése érdekében figyeljünk a megfelelő folyadékbevitelre. Anyatejes babák esetén a babákat igény esetén lehet szoptatni, tápszeres babáknak forralt, visszahűtött vizet vagy babavizet lehet adni.  A napi ajánlott mennyiség egy 30 kg-os gyerek számára 1,5-2 liter folyadék. Folyadékpótlásként vizet, gyümölcslevet, teát, levest javasolt fogyasztani, ezek tartalmazzák az elektrolitokat, amikre szervezetüknek szüksége van. Kerüljük a szénsavas, cukrozott üdítőket!

Ne hagyjuk az autóban

Zárt térben a gyerekek hamar túlhevülhetnek. Nagyon fontos, hogy ne hagyjuk őket álló autóban, buszban, mert a légtér pillanatok alatt túlmelegedhet és életveszélyes állapotot tud okozni.

 

Védjük a bogarak ellen

Amikor felmelegszik az idő tömegesen előbújnak a bogarak. Annak érdekében, hogy elkerüljük a csípéseket használjuk szúnyog-és kullancsriasztót. Ellenőrizzük rendszeresen a kullancsokat gyermekünkben, kirándulások után is nézzük át tetőtől talpig őket. Abban az esetben ha kullancsot találunk, minél hamarabb távolítsuk el azt. Érdemes a kullancs terjesztette agyvelőgyulladás elleni védőoltást is beadatni gyermekünknek.

Ha megfogadjuk ezeket a tanácsokat, elkerülhetjük ezeket a problémákat és felhőtlenül élvezhetjük a nyarat.