A nyári meleg, párás időjárás kedvez a gombás fertőzések kialakulásának. Fokozhatja előfordulásukat, ha rosszul szellőző cipőt viselünk, vagy ha a strandon, uszodában mezítláb sétálunk. Hajlamosító tényezői még: csecsemő-és időskor, terhesség, cukorbetegség és a nem megfelelő higiénia. A gombás fertőzések a bőr bármely részén kialakulhatnak, de főként a hajlatokban, a talpon és a körmökön alakulnak ki.

Lábgomba

Lábgomba kialakulhat a lábujjak között és a talpon is. Tünetei eltérőek lehetnek egyénenként, a világosabb bőrűeknél vörösnek, míg a sötétebb bőrtónussal rendelkező embereknél barnának tűnhetnek. A lábujjak közötti gombás fertőzés első tünete a viszkető, égő érzés, ezután látható a hámló, repedezett, kifehéredett bőr. A lábgomba rendkívül fertőző, érintkezés útján tovább terjedhet.

Kezelése 

A lábgomba lokális (helyileg alkalmazott) készítményekkel jól kezelhető, fontos, hogy minél hamarabb kezdjük el a kezelést. A gombák ellenálló képessége miatt a kezelés hosszabb időt vesz igénybe. Tisztálkodást követően, bőrünk szárazra törlése után alkalmazzuk a készítményeket 2-4 hétig. Ilyen gombaölő hatóanyag például az Exoderil krémben található naftifin, amely elpusztítja a legtöbb fertőzést okozó gombafajt. Naponta egyszer kell vékony rétegben felvinni az adott területre, a tünetek megszűnése után még két hétig kell folytatni a kezelést.

Körömgomba

A gombás fertőzés a lábról átterjedhet a körmökre is a bőr sérülésein keresztül, vagy a köröm és körömágy közötti nyíláson át. A fertőzés leggyakrabban a körömlemez szabad széle felől kezdődik. Leggyakoribb tünetei: a körömlemez elszíneződése, megvastagodása, a köröm végének töredezetté válása. 

Kezelése

A körömgomba kezelése hosszadalmas folyamat, kezet érintő fertőzés esetén a kezelés körülbelül 6 hónapig, míg a lábat érintő fertőzés esetén 9-12 hónapig, vagy akár hosszabb ideig is tarthat. Fontos, hogy a tünetek enyhülése esetén se hagyjuk abba a kezelést, mert a fertőzött köröm teljes lenövéséig visszafertőzheti a már gyógyult köröm részt. Abban az esetben, ha több köröm, vagy egy köröm nagyobb, mint 2/3 -ad része érintett a csak lokális kezelés nem elég hatékony, mindenképpen orvoshoz kell fordulni, aki szájon keresztül szedendő tablettát ír fel. A tabletta és a lakk együttes használata már a legtöbb esetben elegendő a gomba teljes kiirtásához.

Leghatékonyabb kezelési mód a gyógyszeres körömlakkok alkalmazása. Gyógyszeres körömlakk az amorolfin hatóanyagú Amorolfin-Teva, amely egy széles spektrumú gombaölő hatóanyag. Használat előtt le kell reszelni a körömfelületet, majd felvinni a lakkot. Hetente egyszer kell alkalmazni, 2-3 hónap után várható javulás, de folytatni kell az előbb említett ideig a kezelést.

Gyógyszeres körömlakk még az Exoterbyn, amely terbinafin hatóanyagot tartalmaz. Használata egyszerű, nem igényel körömreszelést. 4 héten át naponta egyszer kell alkalmazni, azután elegendő hetente egyszer mert felhalmozódik a körömlemezben.

 

 

Az összes gombás fertőzésnél nagyon fontos az, hogy korai stádiumban kezdjük el a kezelést, ezzel megfékezve tovább terjedésüket. Ha időben elkezdjük a kezelést külsőleges készítmények használatával is gyógyítható, azonban a kiterjedt, súlyosabb esetekben belsőleges terápia alkalmazása is szükségessé válhat, amely sokkal jobban megterheli a szervezetet.

 

Megelőzés

  • Megfelelő higiénia
  • Mindig alaposan szárítsuk meg a lábunkat
  • Használjunk papucsot strandon, öltözőkben, zuhanyzókban
  • Melegben viseljünk nyitott cipőt
  • Rendszeresen fertőtlenítsük cipőnket