Az őszi, téli időszakban a megbetegedések gyakoriságának növekedése miatt kiemelten fontos, hogy szervezetünket felkészítsük ezek leküzdésére. 

Az immunrendszerünk feladata, hogy felismerje, elpusztítsa, azaz megvédje szervezetünket a kórokozóktól. Ennek a komplex rendszernek a működése sok folyamatból áll, ezért önmagában immunrendszer erősítésről nem beszélhetünk, csupán a folyamat egyes lépéseit támogathatjuk.

Szervezetünk természetes ellenállóképessége javítható, ha biztosítjuk számára a szükséges vitaminokat, ásványi anyagokat és nyomelemeket. A vitaminokat, ásványi anyagokat bevihetjük egészséges táplálkozás során, vagy a patikában vásárolt készítményekkel.

Különböző gyógynövényekkel is támogathatjuk immunrendszerünk működését.

  • Echinacea: Kávésav-származékainak és flavonoid tartalmának köszönhetően antioxidáns hatású. Széles körben használják megfázás és más felső légúti megbetegedések kezelésére és megelőzésére. Számos kutatás eredménye bizonyítja, hogy kivonatának alkalmazása csökkenti a megfázás időtartamát és súlyosságát, abban az esetben, ha a tünetek megjelenésétől kezdve alkalmazzák.

  • Grapefruit: Nagy mennyiségű C-vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, nagyon egészséges gyümölcs, viszont nagyon sok gyógyszeres kezelés hatását tudja befolyásolni, szedése előtt mindenképpen konzultáljunk kezelőorvosunkkal, gyógyszerészünkkel.
  • Béta-glükán: A béta-glükánok a természetben előforduló poliszacharidok, egyes baktériumok és gombák sejtfalának alkotórészei, szerepet játszanak az immunválasz elindításában, a fertőző ágensek felismerésében és elpusztításában.
  • Ginseng: Szaponin tartalma miatt antioxidáns hatású, képes fokozni az immunválaszt. Javítja a kognitív funkciókat, mellékhatásként álmatlanságot okozhat. Ellenjavallt warfarin terápia esetén. 
  • Tajgagyökér: Aktiválja az immunrendszert, adaptogén hatású, fokozza a szervezet  ellenállóképességét a stresszel és fertőzésekkel szemben.
  • Bodzabogyó: Antocián tartalmának köszönhetően bizonyított hatása van a különböző legúti kórokozókkal szemben, valamint fokozza a szervezet védekezőképességét.

Immunrendszerünknek 70-80%-a bélrendszerünkben található. Fontos szerepe van a mikrobiomnak az immunrendszer működésében, fejlődésében. A bélrendszerünkben található mikroorganizmusok meggátolják a bélnyálkahártyán megtelepedő vírusokat, baktériumokat és gombákat. Vitaminok képzésében is részt vesznek. Probiotikumok szedésével is hozzájárulhatunk immunrendszerünk serkentéséhez.

Probiotikumokat ne csak antibiotikum kezelés és hasmenés esetén szedjünk, hanem az immunrendszerünk támogatására is.

Források:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19515245/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17895634/
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/15035888/