A bőr testünk legnagyobb szerve, felszíne 1,5-2,3 m2, szervezetünk legfontosabb védelmi vonala, véd a mechanikai hatásoktól, az UV-sugaraktól. Részt vesz a hőszabályozásban, fontos anyagcserefolyamatokat lát el, mint például a D-vitamin szintézis. Immunológiai funkciót tölt be, baktériumok és egyéb kórokozók ellen véd.

Milyen bőrtípusokat különíthetünk el?

Négy típusát különböztetjük meg az egészséges bőrnek: normál, száraz, zsíros és vegyes (kombinált) bőr. Genetikánk, a külső és belső hatások befolyásolhatják.

Normál bőr esetén a faggyú és a nedvesség egyensúlyban van, a bőr nem is zsíros, nem is száraz. 

Száraz bőr esetén a faggyútermelés kevesebb, ennek következtében egyre kevesebb lipid termelődik, ezáltal a bőr víztartalma csökken. A száraz bőrre feszítő, égő, viszkető érzés jellemző, súlyossága különböző lehet.

Zsíros bőr esetében fokozott faggyútermelés figyelhető meg. A zsíros bőr hajlamos a mitesszerek, pattanások kialakulására, tágabb pórusok figyelhetőek meg. Megkülönböztetünk különböző súlyosságú aknét.

Vegyes (kombinált) bőrre olajos T-zóna jellemző, míg az orcákra normál vagy száraz bőr.

 

Legfontosabb lépések

Bármilyen típusú is az arcbőrünk fontos a bőrtípusunknak megfelelő arcápolási rutin lépéseit betartani. A helyes arcápolás négy alaplépésből áll: tisztítás, tonizálás, hidratálás és fényvédelem. Kezdetben már egy-egy lépés is változást eredményezhet, szakmai tanácsunk, hogy minimum két lépés elvégzendő ebben az esetben is.

Első és legfontosabb lépés a tisztítás, melyre minden nap reggel és este szükségünk van, ezáltal eltávolítjuk a szennyeződéseket, az izzadtságot, a sminket. Kifejezetten erre alkalmas készítményt célszerű használni szappan vagy tusfürdő helyett a bőrtípusunknak megfelelően.

Ezután következik a tonizálás, mely visszaállítja bőrünk természetes pH-értékét és nedvesség tartalmát.

A harmadik fontos lépés a hidratálás. Hidratálásra minden bőrtípusnak szüksége van, egyik lehetőség, hogy természetes hidratáló faktorokkal hidratálunk, melyek a nedvességet a bőr felsőbb rétegeibe vonzzák és megkötik. Természetes hidratáló faktor az urea, a tejsav és a glicerin. A hialuronsav is kulcsfontosságú a hidratálásban, megakadályozza, hogy sok vizet veszítsen bőrünk vízmegkötő tulajdonságának köszönhetően. Háromféle hialuronsavat különböztetünk meg:  nagy,  közepes és alacsony molekulasúlyú hialuronsavat. Az első kettő a bőr felszínén javítja a hidratáltságot, míg az alacsony molekulasúlyú mélyen behatol és serkenti a bőr saját hialuronsav-termelését.  

Nappalra érdemes fényvédővel ellátott készítményt választani, az éjszakai krémeknek nem kell tartalmazniuk, érdemes olyat választani, ami gazdagabb textúrájú. Választhatunk szérumot, krémet, ha mindkettőt használjuk, akkor először a szérumot, majd a krémet alkalmazzuk.

Szemkörnyékünk nagyon vékony és érzékeny, ezáltal sérülékenyebb is, szemkörnyékápoló készítményt válasszunk ennek ápolására. Arckrém felvitele után alkalmazzuk.

Elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű víz fogyasztása a megfelelő hidratáltság érdekében, az ajánlott mennyiség naponta legalább 1,5-2l folyadék.

Negyedik lépés a fényvédelem. Fényvédelemre nem csak nyáron, hanem egész évben szükségünk van, hiszen arcunk egész évben ki van téve az ártalmas UV-sugaraknak, illetve a kék fénynek is. Ajánlott ilyenkor is legalább 20-as faktorszámmal ellátott készítményt választani.

 

A készítmények elérhetőek a webshopon: Bőrápolás