A napsugárzás jótékony hatásai mellett nem szabad megfeledkeznünk annak veszélyeiről sem. Az UV (ultraviola) sugarak különböző mértékben hatolnak be a bőrünkbe, ezáltal arra gyakorolt hatásuk is különböző. 

Mi a különbség az UVA- és UVB-sugarak között?
Az UVA-sugarak az idő előtti bőröregedésért felelősek. A bőr mélyebb rétegeibe hatolva a bőr veszít rugalmasságából, amely ráncok megjelenéséhez vezet. A pigmentfoltok kialakulását is fokozza.
Az UVB-sugarak felelősek a barnulásért és a leégésért.

A korábban említett sugárzás típusok hozzájárulnak a napallergia kialakulásához. Ennek tünetei a bőrpír, a kellemetlen viszketés, amely legtöbbször az első napozásoknál jelentkezik.

Az UVA- és az UVB- sugarak egyaránt károsítják a bőr sejtjeinek DNS-állományát, növelik a bőrrák kialakulásának kockázatát. Fokozott kockázatot jelent: a gyakori leégés, bőrrák korábbi előfordulása a családban, a nagyon érzékeny, világos bőr, és a szolárium használata.
Amennyiben anyajegyének színe, alakja, nagysága változik, azonnal forduljon orvoshoz!
A napsugárzás további kockázatot jelent azok számára, akik fényérzékenységet okozó gyógyszert szednek, ezért gyógyszer szedése esetén olvassuk el a betegtájékoztatót vagy kérjük szakember segítségét.

Hogyan védjük bőrünket?

A fényvédelem nagyon fontos bőrünk számára. A fényvédők megakadályozzák az UV-sugarak bejutását és elnyelődését a bőrben. Olyan terméket válasszunk lehetőség szerint, amelyik az UVA- és az UVB- sugarakat is kiszűri. A napvédő faktorszáma megmutatja annak erősségét.

Tudta-e?

Az UVB-sugarak esetén az SPF faktor, míg az UVA-sugarak esetén a PPD faktor mutatja a védőképességet. A számmal jelzett érték azt mutatja meg, hogy a készítmény használatával mennyivel több időt tudunk eltölteni a napon anélkül, hogy leégnénk. Ha valaki 20-as faktorszámú készítményt használ, és normál esetben 10 percet tud tartózkodni a napon anélkül, hogy leégne, akkor az azt jelenti, hogy 20x több időt tud tölteni a napon leégés nélkül. 2-3 óránként javasolt újra alkalmazni a fényvédő készítményeket. 

A fényvédők alkalmazása mellett nagyon fontos a fokozatosság és mértékletesség. Lehetőleg ne tartózkodjunk 11 és 15 óra között a napon. Minél nagyobb területen védjük magunkat szellős ruházattal, UV-szűrős napszemüveggel, kalappal. Az átlagos ruházat becsült SPF értéke maximum 30 körüli. Felhős időben is gondoskodjunk a megfelelő UV védelemről.

Mi a teendő, ha mégis leégtünk?
A fájdalomcsillapítás és a károsodott bőr ápolása a legfontosabb teendő. Legelső teendő a leégett bőr hideg borogatása. Ezután különböző készítményekkel kezelhetjük bőrünket. 

Patikánk termékajánlata leégés esetén:

 

 1. Forever Aloe First spray
Bőrnyugtató, regeneráló, hidratáló hatású spray. Stabilizált Aloe Vera, méhpropolisz és 11 féle gyógynövény felhasználásával készült. Az Aloét évszázadok óta használják, hogy enyhülést nyújtson a leégett, irritált bőrnek. Könnyen alkalmazható spray formátum.

 

 2. Swiss Panthenol Premium 
Magas hatóanyagtartalmú, 10%-os D-panthenolt, Aloe Vera-t és A, E, F vitaminokat tartalmaz. Hatásos és gyors segítséget nyújt a leégett és irritált bőr regenerációjára és ápolására. Gyors felszívódás. Elérhető habspray, testápoló tej és gél formában.

 

3. Novosil gél
A Novosil gél megnyugtatja a bőrt és csökkenti az irritációt. A zsálya, mentol, bazsalikom, cickafark illóolajoknak köszönhetően az alkalmazás helyén azonnal kifejti fertőtlenítő és bőrnyugtató hatását. A szemvidítófű-kivonat nyugtatja és ápolja a kipirosodott bőrt.

A készítmények elérhetőek a webshopon: https://www.reginagyogyszertar.hu/webshop